otrdiena, 2016. gada 6. decembris

Projekts „Saule kokles skandināja” , radam kokles Kazdangā

Novembra sākumā Kazdangā notika kokļu radīšanas nometne, kuru vadīja kokļu meistars Ģirts Laube. Nometne notika projekta „Saule kokles skandināja” ietvaros, kuru finansē Valsts Kultūrkapitāla fonda “Kurzemes kultūras programma 2016”.
15. personas piedalījās kokļu radīšanas nometnē, kur pašu rokām tapa 10 jauni instrumenti. Patiess prieks, ka tapa arī ģimenes kokles, kur radīšanā pielika roku turpat visa ģimene. Starp dalībniekiem bija arī 10. gadus vecā Sanija Kalniņa Kazdangas, ko gribas īpaši uzslavēt, viņa radīja savu kokli un godam turējās līdzi pieaugušajiem. Dalībnieki pavadīja veselu nedēļu strādājot ar kaltiem, zāģiem, urbjiem un dažnedažādiem instrumentiem. Lielākā daļa no sievietēm pirmo reizi mūžā turēja rokās šādus instrumentus.
Pamatā nometnes dalībnieki darbojās Jura Mātera Kazdangas pamatskolā, bet ņemot vērā, ka bija skolas laiks un zēni pirmdienā un piektdienā apgūst zinības mājturības klasē, tad nu mēs, kokļu radītāji, pirmdienā devāmies ciemos uz Aizputes novadpētniecības muzeju, kur apskatījām un izpētījām seno kokli, kas ir muzeja krājumā un iemēģinājām muzeja pagrabā esošo koku darbnīcu, savukārt piektdienā devāmies uz Kazdangas pili, kur arī nometnes dalībnieki pirmo reizi izdzirdēja sava instrumenta skaņu. Ja nometnes sākumā katrs no mums izvēlējās un turēja rokās vienkāršu dēla gabalu, kas stipri līdzinājās viens otram, tad pēc septiņām dienām mums katram bija vienreizējs, unikāls un neatkārtojams instruments. Instrumenti bija tik dažādi, cik dažādi bija paši kokļu radītāji.
Pateicamies Māteru Jura Kazdangas pamatskolas kolektīvam par telpām un darbnīcu, kuru mums laipni uz šo nedēļu bija atvēlējusi skolas direktore Aija Dreimene un mājturības skolotājs Jurģis Gofmans. Paldies sakām arī Aizputes novadpētniecības muzeja kolektīvam un īpaši Jolantai Bergai par jauko uzņemšanu. Paldies Kazdangas pagasta pārvaldes galdniekam Edgaram Janvārim, jo arī viņa pārraudzībā esošajās darbnīcās kokļu radītāji vairāk kārt izmantoja dažādus mehāniskos instrumentus. Paldies ikvienam, kas tieši vai netieši tikai iesaistīts projekta realizēšanā un dokumentu sakārtošanā.
Un vislielākais paldies meistaram Ģirtam Laubem, par dalīšanos, par mācīšanu un par to, ka ļāva ielūkoties katram sevī pašā. Liels paldies Valsts Kultūrkapitāla fonda “Kurzemes kultūras programmas 2016” atbalstam 600 eiro apmērā, pateicoties kuram bija iespēja realizēt projektu “Saule kokles skandināja”.
Man patiess prieks, par šo realizēto projektu, šķiet projekts beidzies, kokles radītas un dalībnieki dodas katrs savu ceļu. Bet patiesībā nekas jau nav beidzies, viss tikai sākas, jo 14. un 15. decembrī Kazdangā notiks kokļu spēles apmācības.

Kazdangas TIP Māra Tīmane

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana