otrdiena, 2016. gada 25. oktobris

Kazdangas krogs

Kazdangas krogs ( Liepu gatve 8)
Ēka celta 1868. gadā. Līdz mūsu dienām saglabājušies 1667. gadā no metāla darinātie vēja rādītāji (šobrīd atrodas Kazdangas muzejā).
Krogus ēkas ziemeļu galā dzīvojis krodzinieks ar savu ģimeni, vidusdaļā bijis pats krogs, bet dienvidu galā – stadula, kurā nakšņoja gan zirgi, gan ceļotāji. Sestdienās krogā spēlējuši muzikanti, notikusi sadancošanās un sapazīšanās. Krogs kalpoja gan kā ēšanas un dzeršanas vieta, gan ceļinieku atpūtas un
pārnakšņošanas vieta, informācijas, grāmatu apmaiņai un bieži vien arī cilvēku ietekmēšanai barona labā. Barona Karla Vilhelma valdīšanas laikā krogu pārveidoja par tējnīcu (tai bija augstāka ranga statuss). Nemieru laikos krogā tika apspriesti politiskie plāni. 1905.-1906. gadā pirms sprieduma izpildes stadulā un pagrabā ieslodzīja revolucionārus.
1954. gada mājas vidū atradās veikals, bodnieki bija Zavickis, viņi vēlāk aizbrauca uz Vāciju, veikalā varēja nopirkt cukuru, sāli uc. preces, kā arī zem letes tirgoja alu un šņabi. Veikalniekam bijušas arī klavieres, kas bieži vien spēlētas.
Kādu laiku ēkā atradies arī zobārsts. Ilgus gadus mājas dienvidu galā bijis pasts un telefona centrāle. Stūra istabā bija pasts un tā saucamā centrāle- tajā bijis liels skapis, kurā zvanītājus savienoja ar „puļķīšiem”. Pērkona lakā visas klapes kritušās vaļā, tie, kas strādāja visi drebēja dēļ šiem plikajiem vadiem. Viens no pirmajiem pasta priekšniekiem ir bijis liela auguma pļāpīgs vīrs, kas pratis arī krievu un vācu valodas.
Pastā atradusies arī ugunsgrēka sirēnas poga, pasta priekšnieks bija atbildīgs par tās palaišanu.
Mājā bija divas lielas maizes krāsnis, viena no tām atradusies koridorā. Tajā jebkurš mājas iemītnieks varēja cept maizi. Uz svētkiem krāsni kurināja kopīgi un katrs iedzīvotājs varēja sacept gan pīrāgus, gan raušus.
Krogus ēkā 20.gs. 30.-tos gados ir rādīts kino. Kā arī Rasēviču ģimenei kas dzīvojuši Krogus ēkā pirmajiem Kazdangā bijis televizors.
Šobrīd tā ir dzīvojamā māja. Šī ēka ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un tās galvenās vērtības ir fasāde, vecie pusloku arkveida logi un durvis, un divi dzelzī kalti vēja rādītāji no 1667. gada. Līdz 2012. gada 23. oktobrim tie atradās uz ēkas jumta, kas tika noņemti, lai restaurētu. Foto varat skatīt šeit >>> 2014. gada augustā tika pabeigti vējrādītāju restaurācija, darbus veica Rīgas Celtniecības koledžā, metāla izstrādājumu restauratora-meistara Ievas Baļļas vadībā. Šobrīd vēja rādītāji uz laiku atrodas Kazdangas muzejā.
Uz vēja rādītājiem ir ne tikai datējums 1667, bet arī uzraksts „K.V.Manteuffel Kazdangen 1903”, kas varētu būt vējrādītāja atjaunošanas gads, vēl uz vējrādītāja ir skaitlis 1786.
Ēka ir unikāla ne tikai ar senajiem vēja rādītājiem, bet arī ar unikālu konstrukciju jumtu, kas ir neierasti stāvs.

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana