piektdiena, 2016. gada 30. septembris

Projekts "Saule kokles skandināja"

Saule kokles skandināja, 
Austriņāi sēdēdama; 
 Dieva dēli danci veda 
 Ūdra bebra kažokos.

Šī gada pavasarī Valsts Kultūrkapitāla fonda “Kurzemes kultūras programmas 2016” projektu konkursā tika iesniegts projekts “Saule kokles skandināja” , projektam tika piešķirts finansējums 600 eiro apmērā. Projekta mērķis ir veicināt iedzīvotājus tradīciju apzināšanos, apgūšanu un nodošanu tālāk nākamajām paaudzēm. Veicināt iedzīvotājos interesei par kultūras mantojumu, apgūt kokļu gatavošanu, pievērst novadnieku uzmanību senču tradīcijām, parašām.
Kokles ir visvairāk apcerētais un apbrīnotais latviešu mūzikas instruments. Ar koklēm saistās senākās, visvairāk izpētītās spēles tradīcijas. Uzskats, ka koklēšanai ir bijis rituāls raksturs.
Kokļu tradīcijai, ir vairāk nekā divu gadu tūkstošu vēsture. Senākais arheoloģiskais atradums Latvijā, ko varētu saistīt ar koklēm, ir no 13. gadsimta, rakstveida liecības - no 17. gadsimta sākuma. Arvien vairāk iedzīvotāji sāk interesēties par folkloras vērtībām, tai skaitā par koklēm. Kokle ir tas instruments kuras spēli var apgūt jebkurā vecumā.
Koklēšanas prieks, ļaušanās tradīcijas skaidrībai un pacelšanās tai pāri uz brīvu, atraisītu muzicēšanu - tas ir lielākais ieguvums, ko piedāvā koklēšanas tradicionālā mantojuma apgūšana un tā radoša attīstīšana.
Tradīciju saglabāšanai un pārmantošanai ir liela vērtība. Mēs esam daļa mūsu tautas tradīcijām, mēs esam tie, kas šo kultūras mantojumu nesīs tālāk. Apgūstot jaunas prasmes, lai to varētu nest tālāk nākamajām paaudzēm
Projekta “Saule kokles skandināja” ietvaros no 5.novembra līdz 11.novembrim, Kazdangā notiks kokļu radīšanas nometne, kuras laikā dalībnieki apgūs instrumentu gatavošanas prasmes. Kokļu meistars Ģirts Laube dalīsies kokles darināšanas zinībās, kā rezultātā deviņu dienu laikā tiks izgatavotas 10 jaunas kokles. Nometnes dalībnieki tiks nodrošināti ar nepieciešamiem materiāliem jauna instrumenta izveidei, gan īpaši sagatavotu koku, stīgas uc. materiālus. Šajā kokļu darbnīcā būs iespēja iedzīvotājiem pašiem radīt savu instrumentu, tādējādi apgūstot jaunas prasmes un zināšanas. Pašfinansējums dalībai nometnē 75 eiro. Ēdināšanas un ja nepieciešams naktsmītņu izmaksas katrs dalībnieks sedz pats, vairāk info pie pieteikšanās pa tālruni 29103813

Kazdangas Tūrisma informācijas punkta vadītāja Māra Tīmane

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana