otrdiena, 2015. gada 27. oktobris

Orķestris aicina uz jubilejas koncertu!

Aizputes novads ir bagāts ar dažādiem pašdarbības kolektīviem, atsevišķi kolektīvi ir kopskaitā pat 3, bet tāds kolektīvs kā pūtēju orķestris “Kaazdanga” ir tikai viens! Orķestra pirmsākumi meklējami tālajos pagājušā gadsimta 30.gados, kad Aizputē nodibināts neliels orķestris, kas ar pārtraukumiem darbojies līdz 1944.gadam. Pēc kara Aizputes apkārtnē nodibināti vairāki orķestri. Tie darbojušies Aizputes Patērētāju biedrības, vēlāk Aizputes rūpkombināta un Aizputes kūdras fabrikas paspārnē. Pa orķestrim bijis arī Apriķos, Cīravā un Kazdangā. Taču tie visi bijuši nelieli kolektīvi, kas spēlēja sadzīves mūziku valsts svētkos, zaļumballēs, kāzās un bērēs, tāpēc to darbošanās bija epizodiska.
Pārmaiņas sākušās 1963.gadā, kad Aizputes Patērētāju biedrības orķestri sācis vadīt jaunais Aizputes Mūzikas skolas direktors Guntis Škensbergs, kurš organizējis regulāru koncertdarbību, kādēļ bijis nepieciešams orķestra sastāvu papildināt ar spēcīgākiem mūziķiem. Tie atrasti mazajos orķestros, piesaistot arī piecus līdz astoņus dalībniekus no Kazdangas. Tad koporķestrī bijuši 45 dalībnieki. Bet 1971.gadā oficiāli nodibināts pūtēju orķestris "Aizpute". Diemžēl,mainotie atbalstošo uzņēmumu vadītājiem, orķestrim sākušās grūtības – atteica telpas mēģinājumiem, pārtrauca finansiālo atbalstu. Lai orķestris neizjuktu pavisam, 1976.gadā Aizputes pilsētas Izpildkomiteja uzdevusi Kultūras namam pārņemt orķestri, taču jaunie saimnieki orķestrim pievērsuši maz uzmanības. Tādēļ vairākkārt nomainījušies diriģenti, sarucis dalībnieku skaits, līdz 1985.gadā Aizputes Kultūras nams no pūtēju orķestra atteicies pavisam.

Kolektīvu izglābis Kazdangas ciema Ļeņina kolhoza priekšsēdētājs Edmunds Sausais, kurš tūdaļ pārņēmis orķestri savā paspārnē. Un kopš tā brīža kolektīvs darbojas Kazdangā un nu jau ir aizritējuši 30.gadi, tādēļ pūtēju orķestris “Kazdanga” aicina visus uz viņu jubilejas kocertu 31.oktobrī plkst.17.00 Kazdangas kultūras centrā.

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana