svētdiena, 2013. gada 6. oktobris

Kazdangas folkloras kopa

Katru otrdienas vakaru Kazdangas pilī uz kārtējo mēģinājumu kopā sanāk Kazdangas folkloras kopa.  Folkloristes no dažādām pagasta debespusēm sanāk kopā, dzer tēju un dzied. Dzied sev, savai sirdij un labai domai. Folkloras kopas pūrā ir ne tikai dziesmas, bet arī rotaļas un tradīciju rituāli. Kazdangas folkloras kopa aktīvi darbojas pie tautas tradīciju, paražu un kultūras mantojuma izzināšanas, izkopšanas un saglabāšanas. Tuvojoties kopas 25 gadu jubilejai dalībnieces sparīgi meklē un vāc informāciju par Kazdangas folkloras kopas darbības sākuma gadiem līdz pat šai dienai, piedzīvojumiem, notikumiem, panākumiem.
              Tālajā 1988. gada oktobrī kopā sanāca dziedāt gribošas kundzes un jaunkundzes, kuru dzimtas saknes ir dažādos Latvijas novados, bet dzīves ceļi viņas ir atveduši Kazdangā, un tika dibināta Kazdangas folkloras kopa ar vadītāju Ievu Helmūti priekšgalā. Taču laiki mainās un Ieva devās atpakaļ uz Rīgu. Līdz ar to 1996. gadā folkloras vadību pārņēma Īrisa Kronberga un aktīvi darbojoties kopu vadīja līdz pat 2012.gadam. Šo gadu laikā kopa turpināja pilnveidoties un dziedāja latviešu tautas dziesmas, ziņģes un apdziedāšanas dziesmas, kurām vārdus sacerējušas kopas dalībnieces Marija Apsīte un Zenta Verze. Katru gadu folkloristi piedalījās folkloras festivālā „Baltica”, pirms kura bija jāiztur konkurss. Tāpat ir dziedāts folkloras festivālos visā Latvijā un ārpus tās, ņemta dalība sava un citu novadu folkloras svētkos.   
              Šobrīd folkloras kopu jau otro gadu vada Ilona Freimane un kopa turpina aktīvi darboties. Senās latviešu tautas vērtības tiek godātas un lolotas, kā arī nodotas jaunākajām paaudzēm, jo kopā dzied ne tikai pieaugušie, bet arī jaunieši un pavisam mazi dalībnieki, kam ģimenē senās vērtības tiek mācītas jau kopš dzimšanas.
              Šis ir jubilejas gads - Kazdangas folkloras kopa atzīmē savu 25. jubileju. Tādēļ visi bijušie folkloras kopas dalībnieki un atbalstītāji tiek aicināti uz Kazdangas Folkloras kopas jubilejas pasākumu 9.novembrī plkst.13.00 Kazdangas kultūras centrā.

Kazdangas kultūras darbu organizatore

 Inese Birkenfelde

2 komentāri:

  1. Folkloras kopas dibinātāju rindās jāmin noteikti Elza Mežsēta. Viņa pamudināja un iedrošināja Kazdandznieces pulcēties kopīgai sadziedāšanai.

    AtbildētDzēst