trešdiena, 2013. gada 24. aprīlis

Teātris kā dzīve


 Teātra spēlēšanas tradīcijas Kazdangā ir ļoti senas. Reiz bija laiks, kad Kazdangas skolas skolotāji aizrāvās ar teātra spēlēšanu - Kazdangas pamatskolā teātri ir spēlējuši gandrīz visi skolas skolotāji, braukuši arī viesizrādēs uz Valtaiķiem, Laidiem, Cildiem, pat Alsungu. Ja brauciens bijis tālāks, tad braukuši ar mašīnu, bet, ja tuvāks, tad – ar pajūgiem, vienos ratos dekorācijas, citos – „aktieri.”
Kazdangas muzeja 2013.gada 21.aprīlī rīkotā pasākuma laikā atmiņā tika atsaukts laiks, kad teātris ar labiem panākumiem tika spēlēts Kazdangas pamatskolā, uzteicot Miervaldi Kronbergu kā lielu teātra fanātiķi, kuram teātris ieņēma ļoti nozīmīgu vietu dzīvē.
Mazāk informācijas guvām par laiku, kad teātris bija spēlēts kolhozā „Ļeņins”, bet varbūt ir kāds, kas par šo laiku varētu pastāstīt?
Daudz informācijas guvām no Jāņa Kolna stāstījuma par Kazdangas lauksaimniecības tehnikuma dramatiskā kolektīva darbību un tā plašo vērienu, jo izrādes tika rādītas ne tikai tuvākā apkārtnē, bet arī Pampāļos, Priekulē, Rucavā, Pāvilosta, Rāvā u.c. Katra izrāde tika izrādīta 6 līdz 12 reizes. Dekorācijas tika gatavotas pēc Albīna Dzeņa metiem, piebilstot, ka katrai izrādes ainai bija citas dekorācijas un ļoti pamatīgas, arī katram tērpam tika izgatavota sava skice. Šo desmit gadu laikā, kamēr dramatisko kolektīvu vadīja J.Kolns tika sagatavotas 10 izrādes, kā labākās var minēt „Normunda meitene”, „Lolitas brīnumputns”, „Sezonas raganiņa”, „Brīnumdakterītis”u.c.
Priecē tas, ka arī šodien ir dzīvas šīs teātra tradīcijas un šobrīd aktīvi darbojošais Kazdangas dramatiskais kolektīvs „Skabarga” ir ļoti pieprasīts un koncertē ar labiem panākumiem! Lai viss izdodas!
Atvainojos apmeklētājām no Sermītes, kas atbrauca uz pasākumu sestdien!
Paldies Ņinai Meierei, Jānim Brūnam, Jurim Moisejam, Jānim Kolnam, Landrai Valdmanei un Kristīnei Mikulāņecai par Kazdangas teātra vēstures lapaspušu papildināšanu!
Kazdangas muzeja vadītāja Ilze Holštroma

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru