pirmdiena, 2013. gada 4. marts

Tikšanās ar grāmatas „Zemnīcas bērni” autori Andru Manfeldi


Tuvojas latviešu tautai vēsturiski smags datums - 25.marts. Pieminot represijās cietušo likteņus, 2013.gada 25.martā plkst. 12:00 Kazdangas muzejā viesosies grāmatas „Zemnīcas bērni” autore Andra Manfelde.
 1941.gada 14.jūnijs...Pagājuši 72 gadi. 1949.gada 25.marts... Pagājuši 64 gadi. Abus šos datumus vieno viens vārds – Deportācijas. Latvijas iedzīvotāji ir piedzīvojuši divas lielas deportācijas, kad no Latvijas uz Sibīriju, Tālajiem Ziemeļiem vai attāliem PSRS rajoniem bez tiesas sprieduma tika izsūtītas tūkstošiem, tūkstošiem ģimeņu: sievietes, sirmgalvji, bērni, zīdaiņi...
 Cits uz Sibīriju izsūtīts tikai 2 gadu vecumā, cits – paņemts tieši no skolas sola, cits – jau apzinīgākā vecumā, citam – Sibīrija ir dzimšanas vieta. Katram no šiem cilvēkiem ir savs atmiņu stāsts par šo laiku.
 Vienu no šādiem stāstiem, ne pašas, bet mīļu cilvēku piedzīvotiem, pasākumā nolasīs rakstniece, grāmatas „Zemnīcas bērni” autore Andra Manfelde. Kā atzīst pati autore:
„Kazdanga man ir īpaša vieta, jo Kazdangas kapos guļ manas grāmatas "Zemnīcas bērni" varoņi - vectēvs Kristaps un vecmāmiņa Anna. Kristaps Manfelds bija vecākais dēls un mantoja vecsaimniecību "Rolavus", kas atradās dažu kilometru attālumā no Kazdangas. Lai arī "uz papīra" vectēvs bija no mājām atteicies un dzīvoja ar ģimeni pie sievas vecākiem Laidu pagastā, formālu iemeslu čekistiem pietika, lai 25. marta rītā "kulaku ģimeni" ar maziem bērniem izvestu uz Sibīriju.
Esmu pārliecināta, ka pagātnei ir liela ietekme. Sāpīga, neapzināta un neizdzīvota pagātne grauj, bet apzināta dod spēku un pat lepnumu, jo mūsu vecvecāki taču visdziļākajā un visnoslēpumainākajā nozīmē bija varoņi. Šobrīd, kad latviešus tik ļoti nomāc parādu un neziņas slogs, es ticu, ka mums ir noderīgi apdomāt šos, mūsu vienkāršās tautas varoņdarbus. Patiešām varoņdarbus - jo bērni bija jāizaudzina teju vai bez maizes un ārkārtīgi smagi strādājot, tomēr atlika spēks dziedāt un līdz nāvei nenoskumt.
Šobrīd mēs no izsūtītajiem varam mācīties, ne tikai atcerēties un godināt. Tāpēc man izsūtījuma tēma liekas vēl jo projām aktuāla un es rakstu stāstu krājumu "Okeāns Ilze", kas būvēts no represēto vai viņu tuvinieku atmiņām.
Uzaicinu piedalīties tos izsūtītos, kas vēlētos dalīties savās atmiņās. Tikai jāsaka uzreiz - es rakstu daiļdarbu, ne dokumentālu un hronoloģisku vēstījumu.”
Pasākumā būs iespējams iegādāties grāmatas - "Zemnīcas bērni", ierunātu audio CD, "Ceļojums uz mēnesi" - dokumentāla proza + dzeja, kas pagājušā gadā saņēma Egona Līva balvu, romānus "Adata" un "Dzimtenīte" - visām grāmatām ir viena cena - 3 Ls.
Visi mīļi aicināti!
Kazdangas muzeja vadītāja Ilze Holštroma

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana