trešdiena, 2013. gada 27. februāris

8.marts – prieks atcerēties!


Pie mums 8.marta svētki tiek vērtēti dažādi, ir gan to piekritēji, gan arī noliedzēji. Citiem tie asociējas kā padomju laiku palieka, bet citiem tas ir iemesls, lai iepriecinātu sievietes ar ziediem.
Nedaudz atcerēsimies šo svētku vēsturi. To izcelsmei tiešām ir sociālisma pieskaņa, jo pirmoreiz šos svētkus atzīmēja ASV, ar Amerikas sociālistiskās partijas gādību un tā no 1909. – 1913. gadam tika svinēta februāra pēdējā svētdienā. Starptautiski šie svētki kļuva līdz ar 1910. gadā organizēto starptautisko sieviešu konferenci, kurā vācu sociāliste Klāra Cetkina piedāvāja turpmāk atzīmēt Starptautisko sieviešu solidaritātes dienu. Ierosinājums tika pieņemts, taču netika noteikts konkrēts datums un to arī turpmāk atzīmēja dažādas valstīs atšķirīgi - 1912. gadā Sieviešu diena bija 12. maijā, bet 1913. gadā Francijā un Krievijā tā tika atzīmēta 2. martā, Austrumungārijā, Šveicē un Nīderlandē – 9. martā, bet Vācijā – 12. martā. 1914. gadā jau parādījās zināma vienotība, jo lielākajā daļā valstu šie svētki tika atzīmēti 8. martā.
 Lielākoties tālaika svētku pasākumi ietvēra mītiņus un demonstrācijas, lai protestētu pret karu un tā izraisīto nabadzību, cīņu par sieviešu tiesībām un vienlīdzību. Taču pēc Oktobra revolūcijas boļševiku partijā esošā feministe Aleksandra Kollontaja pieprasīja Ļeņinam 8. martu atzīt par oficiāliem svētkiem un brīvdienu, kas arī tika izdarīts. Nu šie svētki tika svinēti ar lieliem apgriezieniem!
 Arī tā ir mūsu vēsture, kuru nebūtu vēlams izdzēst no kopējā vēstures klāsta. Tādēļ 2013.gada 8. martā plkst.14:00 Kazdangas muzejā aicinu visus uz atmiņu pēcpusdienu „8.marts – prieks atcerēties”. Kopīgi atcerēsimies - kā šie svētki tika organizēti pie mums, kas ar to nodarbojās, cik viegli vai grūti tas nācās, kas interesants atgadījies, gatavojoties šiem svētkiem...
Līdz 22.martam Kazdangas muzejā apskatāma izstāde „Reiz bija 8.marta svētki”.
Visi mīļi aicināti uz pasākumu un izstādi!
Kazdangas muzeja vadītāja Ilze Holštroma

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru