otrdiena, 2012. gada 30. oktobris

Barona testaments un pankūka

Muzeji mūsdienās kļūst par interesantu sarīkojumu vietu.
Arī Kazdangas muzeju un Tūrisma un informācijas centru to darbinieces veido par aizraujošu notikumu vietu. Ir Muzeju nakts, ir dažādu dzīves jomu vēsturei veltītas pēcpusdienas, izstādes.
27.oktobrī pirmo reizi piedzīvojām Leģendu nakti. Apmeklētāji nezināja, ko dzirdēs, kādu izdarību virpulī tiks ierauti. Noslēpumainības noskaņu izraisīja gaismeklīšiem rotātā pils fasāde, mazītiņas gaismiņas kā jāņtārpiņi rādīja taciņas no pagraba līdz ceturtajam stāvam.
Apmeklētājus sagaidīja jauns, smaidīgs sulainis un aicināja zālē, kur pie tējas galdiņa, greznos krēslos atlaidušies, tērzēja baronu pāris. Viņi reižu reizēm izkomandēja apsviedīgu istabeni, kas tecēja kā adatiņa. Protams, visi greznojušies agrāko gadsimtu tērpos.
No paša barona un istabenes dzirdējām leģendu par Manteifeļa senča zeltu. Tā atrašanās vieta esot norādīta, kaut kur noslēptā testamentā. Kāds no Manteifeļu dzimtas baroniem esot, to rūpīgi meklējis gan zemē, gan pils mūros, bet atradis tikai vīnu.
Bijām vairāki desmiti pirmās tūres apmeklētāji (pavisam esot bijuši ap 100 piedzīvojumu meklētāji). Pēc izlozes sadalījāmies divās komandās – testamenta tīstokļa meklētājos un ābolu lasītājos. Mēs naski steidzāmies pa noslēpumainajiem gaiteņiem, lai izpildītu uzdevumus. Tika atrasti vairāki tīstokļi, bet daži izrādījās anekdošu teksti. Ābolus arī salasījām divreiz vairāk, tos vajadzēja arī nomizot un sagriezt žāvēšanai. Vienlaikus arī konkurss par garāko ābola mizas strēmeli, par maisiņos slēptu produktu pazīšanu. Pats barons un istabene tajā laikā stāstīja faktus par pils vēsturi, bet baronese drebinājās un prasīja laulātajam draugam astoņus kažokus, bet saņēma tikai vienu. Notika arī sacensības šaušanā ar kaķeni.
Baroni mūs uzaicināja uzrakstīt novēlējumus. Tos apzīmogoja pats barons un istabene ieslēdza seifā līdz nākošajam gadam, kad tos nolasīs. 
Lāpu gaismā cepām pankūkas un vēl klausījāmies stāstus par vēsturi.
Būtu jauki, lai Leģendu nakts atkal atkārtotos citugad!
Māra TamsoneNav komentāru:

Komentāra publicēšana