trešdiena, 2011. gada 20. jūlijs

Latvijas pļavu puķes.
Es izvēlējos savā darbā aprakstīt pļavas puķes, kuras tik skaisti zied pavasarī, vasarā un rudenī un iepriecina ikvienu garāmgājēju sirdis.  Vēlā pavasarī, staigājot pa pļavu, gribas smaidīt un smaidīt, jo pretī lūkojas dažādas ziedu galviņas.
Latvijas pļavās ir sastopamas daudz dažādu puķu. Pļavā ziedošās puķes ir skaistas. Man tās ļoti patīk. It sevišķi to daudzveidība, smarža, bagātība un vērtīgums. Ja pļavā šo augu aug vairāk par 30 sugām, tad tā ir uzskatāma par vērtīgu. Bet neielabotās pļavās sastopama vairāk nekā puse no Latvijas Sarkanajā grāmatā iekļautajām sugām, tātad reto sugu pļavās ir vairāk nekā jebkurā citā biotopā.
   Man ļoti patīk bieži pastaigāties pa pļavu un vērot, kādas pļavu puķes ir katru reizi uzziedējušas, cik ilgi tās zied un, kas tās ir par puķēm. Pavasarī to ir pavisam maz, jo tajā laikā pļava tikai mostas, bet vēlākā pavasarī, maijā, mūs iepriecina pieneņu saulainie ziedi, pļavu narcises un tulpes, kuras tik jauki iederas ziedu pušķos un meiteņu vainagos. Vēl tagad atceros, cik pagājušā pavasarī skaisti rotāja manu galvu dzeltenais pieneņu vainags.        
              Jā, mēs bieži pļavu puķes izmantojam vainagu pīšanā. Man arī patīk pīt vainadziņus. It sevišķi no pienenēm, margrietiņām un rudzupuķēm. Mēs ar draudzenēm parasti sacenšamies, kura nopīs no pienenēm garāko un burvīgāko vainagu. Ļoti skaisti izskatās, kad zilās rudzupuķes pin vienā vainadziņā ar baltajām margrietiņām, tās gan vairāk jau ir vasaras mēnesī.
               Pārsvarā visas no pļava ziedošajām puķēm ir ārstniecības augi, kuri ir ļoti nozīmīgas dažādu slimību ārstēšanā. Visvairāk ārstniecības augus izmanto dziedniecībā, kā arī medicīnā un homeopātisko zāļu ražošanā. Jau senatnē cilvēki ārstējās ar šo augu palīdzību. Arī manās mājās ārstniecības augiem ir liela nozīme, jo tās izmantojam dažādu zāļu tēju pagatavošanā.
            Es ļoti priecājos, ka es dzīvoju tādā vietā, kur man ir iespēja būt klāt un redzēt, kā pļāvās mostas un zied puķes.
Aizputes pagasta pamatskolas 5. klases skolniece Santas Zemtures iesniegtais darbs konkursam "Apturi mirkli"

1 komentārs: